Bierzesz leki ? Ryby i ptaki mają problem !

Bierzesz leki ? Ryby i ptaki mają problem !

Kobiece cechy u samców ryb odnotowano po raz pierwszy od 90 lat.

Ludzie, biorą paracetamol na ból głowy, środki antykoncepcyjne w celu zapobiegania ciąży i prozac na depresję.

Ale gdzie są pozostałości tych substancji, gdy spełnione swoją funkcję?

Organizm ludzki eliminuje wiele leków wraz z moczem. Mocz poprzez kanalizacje i niedoskonałe system oczyszczania trafia do rzek, które żywią planetę ! Dobrze abyś to zrozumiał , że trujesz nie tylko siebie.

Mimo, że stężenia leku w wodzie są niskie, konsekwencje dla tych ekosystemów są jednak niepokojące: ryby, które przejmują męski lub kobiece cechy są zagrożeniem dla dzikiego ptactwa, które tracą chęć do jedzenia, a całe populacje ryb i innych organizmów wodnych są dziesiątkowane .

Liczne badania na temat wpływu zanieczyszczenia farmaceutycznego na przyrodę pokazują, że coraz częstsze stosowanie leków ,może być przyczyną globalnego kryzysu przyrody.

„Populacje wielu gatunków, które żyją w krajobrazach zmienionych przez człowieka kurczą się z powodu, braku umiejętności dostosowania do nowo powstałych warunków bytowych .” powiedział Kathryn Arnold z University of York w Anglii.

„Nadszedł czas, aby odkrywać nowe obszary zagrożeń , takie jak zanieczyszczenia farmaceutyczne .”

Dla ludzi, obecność leków w niskim stężeniu w wodzie nie jest problemem, aby lek zaszkodził człowiekowi musiałby on spożyć od 10 milionów do 20 milionów litrów co doprowadziłoby do lekkiego bólu głowy . Badania nie uwzględniają obecności fluoru w wodzie.

Jednak w przypadku ryb, to jest zupełnie inna historia.

Biolog John Stumper z Brunel University , był jednym z pierwszych, który odkrył, iż samce ryby zaczynając posiadać żeńskie cechy płuciowe już w latach 90…

(Na zdjęciu szpaki, latające pod wpływem leków zawartych w spożywanej wodzie – Rzym)

„Pierwszą rzeczą, jaką zauważyliśmy u ryb rzecznych, to zwiększona ilość białka we krwi, zwanego powszechnie jako klejnot. Synteza tego białka w wątrobie jest kontrolowana przez estrogen (hormon),” powiedział Stumper w wywiadzie dla BBC.

To wyjaśnia, że samce – które nie wykazują znaczących ilości estrogenu, miały wysokie stężenie tego białka.

„Szczególnie ten fakt był zauważalny u osobników zamieszkujących w pobliżu oczyszczalni ścieków ” zauważył Stumper.

„Ponieważ samce, stawały się bardziej kobiecy, a nie odwrotnie , uważamy, że przyczyną może być estrogen zawarty w lekach.”

Stumper : ” Późniejsze badania potwierdziły, że zmiany te były związane z obecnością pozostałości środków antykoncepcyjnych w wodzie.”

„Na poziomie molekularnym, ryby są bardzo podobne do nas,” powiedział biolog. Stąd, prawie wszystkie leki dla ludzi mają wpływ na ryby.

Według raportu niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska, leki dla ludzi powodują spustoszenie w środowisku hormonalnym ryb , ptaków i zwierząt poprzez zawarte w wodzie resztki antybiotyków, środków przeciwbólowych, leków przeciwdepresyjnych i leków do walki z rakiem.

Wśród leków weterynaryjnych, raport podkreśla zawartość w wodzie dużych ilości hormonów, antybiotyków i leków pasożytobójczych.

leki r1

Syntetyczne hormony płciowe, leki przeciwdepresyjne rozpuszczają się w tłuszczu, a nie w wodzie. Więc lek , może wejść do krwiobiegu organizmów narażonych na działanie zanieczyszczonej wody.

Badanie Kathryn Arnold zostanie opublikowane jeszcze w tym miesiącu i sugeruje, że ten czynnik ma także wpływ na zachowanie i zdolność rozrodczą szpaków oraz jakość karmienia młodych.

Można poprawić jakość roztworu oczyszczanej wody ale jest to niezwykle kosztowne

Arnold i jego koledzy z University of York opisują jak prozac wpływa na te ptaki, które żywią się gąsienicami, robakami i muchami w pobliskich stacjach przetwarzania odpadów.

Organizmy te z kolei zdobywają pożywienie na obszarze zawierającym wysokie stężenie leków głównie Prozacu.

„Zimą ptaki mają tendencję do spożywania dobrych śniadań, przekąski w ciągu dnia i chcą dobrze zjeść przed zimnym zmrokiem,”

Pod wpływem leków przeciwdepresyjnych, nie mogły tego zrobić : zamiast dwóch dużych posiłków, jadły sporadycznie w ciągu dnia i, ogólnie rzecz biorąc, jadły nie regularnie i mniej.

leki r2

„Takie zachowanie, może mieć wpływ na masę ciała ptaka, istnieje też ryzyko zagłodzenia i izolacji od stada” mówi naukowiec.

„Są to małe i subtelne wariacje i zmiany, które w końcu, mogą zagrażać przetrwaniu gatunku.”

Jeśli problem powstaje w ściekach, rozwiązaniem, może być zmniejszenie obecności farmaceutyków w wodzie, poprzez poprawę filtrowania wody pod kontem farmaceutyków.

Można, na przykład, opracować bardziej skutecznych metod oczyszczania wody. Ale może to być rozwiązanie kosztowne i generujące bardzo duże nakłady energii.

Ole Phal, profesor w Glasgow Caledonian University, opowiada o produkcji i stosowaniu leków.

„Biorąc leki zastanówmy się czy ich wogóle potrzebujemy jeśli ich wpływ na ekosystem jest gorszy niż wpływ narkotyków na ludzi? Jedynym pozytywnym działaniem leków z punktu widzenia farmaceutów jest uzależnienie, depopulacja, choroba i zysk! Teraz te zabójcze czynniki przenoszą się na zwierzęta ! Czy na pewno tego chcemy ?!” Powiedział Phal.

leki r3

„Musimy poważnie zastanowić się nad wykorzystaniem leków farmaceutycznych w naszym życiu ponieważ wyrządzają one więcej złego niż dobrego.”

Psując i niszcząc siebie niszczymy cały świat … Jesteśmy częścią ekosystemu w ,którym zachowujemy się jak żywy wirus. Przez tysiąclecia człowiek koegzystował z naturą, przez ostatnie dwieście lat człowiek popełnia masowe samobójstwo pociągając za sobą całą planetę !

Jeśli to ma być postęp to jestem za unicestwieniem całej populacji człowieka w dobrze pojętym interesie tego wymiaru wszechświata!

Liga Świata