Kapitalistyczna Utopia dnia dzisiejszego powstała w 1880 roku.

Kapitalistyczna Utopia dnia dzisiejszego powstała w 1880 roku.W 1880 roku przemysłowiec George Pullman postanowił zbudować kapitalistyczne miasto utopii.

Miasto Pullmana powstało na obrzeżach Chicago, jako model społeczny, który miał produkować zarówno szczęśliwych pracowników i zarabiać kokosy dla inwestorów Pullmana.

Wszystko to okazało się być porażką, a warunki w mieście były tak straszne, że stało się to przyczynkiem do najbardziej znanego amerykańskiego strajku (Pullman Strike w 1894roku).

ut15

Amerykanie zostali poinformowani, że społeczność Pullmana była projektem wizjonera i samotnego geniusza. To miał być eksperyment, transformacji amerykańskiego społeczeństwa (kontynuowany następnie w obozach koncentracyjnych trzeciej rzeszy, w innych warunkach nie byłoby to możliwe) ; i mimo, że zapożyczył on schemat opracowany w Anglii, miał być doskonałym przykładem pomysłowości dla całego uprzemysłowionego świata .

http://newspaper.hvs.pl/inzynieria-zgody-wydaje-sie-tobie-ze-myslisz-i-decydujesz/

Chodziło o to, by zbudować miasto (miasto więzienne przekształcane z biegiem czasu) od podstaw z fabrykami, sklepami i mieszkaniami należącymi do Pullmana.

ut14

Pullman zbudował jedyne miasto na świecie, na podstawie (tak naprawdę zapożyczył to z książki pt : „Utopia” ,która jest podstawą działań tajnych bractw) naukowych i artystycznych wizji jednego człowieka, a był nim Duane Doty, inżynier Pullmana ( 1888 rok ).

Miasto Pullmana zostało wybudowane dziesięć mil na południe od granicy z Chicago. W tamtym czasie, było to na tyle daleko, , aby miasto stanowiło osobną społeczność.

W szczytowym okresie miasto liczyło około 13.000 osób. A Pullman utopił w projekcie 6.000.000 dolarów w pierwszych trzech latach budowania nowoczesnych systemów ściekowych, zapewniając kanalizacje każdemu budynkowi i sadząc ponad 30.000 drzew i roślin.

ut13

Imperium Pullmana, czyli krew na torach.

George Pullman uczynił swoje nazwisko wielkim poprzez budowę linii kolejowych. W 1860 roku nazywany był carem kolejnictwa.

Pullman jako pierwszy udostępnił w stanach zjednoczonych wagony sypialne i podniósł standard podróżowania. Dokładnie rzecz biorąc wagony sypialne Pullmana były wypożyczane spółkom kolejowym w całym kraju. (od 1880 roku)

Utopijna społeczność Pullman była postrzegana jako naturalne rozszerzenie tej wizji w, której zatrudniani przez Pullmana ludzie zarabiali grosze w obliczu rosnącej potęgi finansowej właściciela…

ut12

Miasto Pullman był zasadniczo jednym gigantycznym eksperymentem w budowaniu nowego modelu pracownika. Zarobić jak najwięcej ,zapłacić jak najmniej i zabrać resztę zarobionych pieniędzy poprzez wysoki czynsz, podatki i inne opłaty… (skąd to znacie?) warto przypomnieć ,że tak zrodził się dzisiejszy pieniądz fiducjarny będęcy pochodną żetonów kopalnianych…

http://www.eioba.pl/a/45eu/upadek-pieniadza-fiducjarnego

„Zainteresowanie budową tego miasta było ogromne, miał być to doskonały sposób wykreowania kapitalizmu nazywanego dziś demokracją … Proces ten pomimo protestów został przyjęty we wszystkich państwach europejskich , Azji, Ameryce południowej i północnej oraz Afryce … ”

dr Jane Eva Baxter (szkoła frankfurcka), wykonała rozległe badania na temat działań Pullmana : „Pullman chciał stworzyć miasto firm, gdzie każdy zatrudniany wcześniej lub pózniej stawał się własnością zatrudniającej go korporacji… To idealny system kapitalistyczny.” (Niewolniczy)

http://newspaper.hvs.pl/psychologia-nowego-porzadku-rewolucja-deprawacji-wg-frankfurckiej-szkoly-filozoficznej/

Pullman wierzył, że klasa robotnicza była kastą głupich brutali bez intelektu. To on stworzył system zatrudnienia imigrantów na zasadach pensji minimalnej obniżając tym samym zapotrzebowanie na robotników amerykańskich, którym automatycznie obniżano pensje co prowadziło do ubóstwa i uzależnienia od pożyczek i pracodawcy … (Znacie to, to prawdziwa rola multikulturowości ?!)

ut11

„Chcę, aby ludzie, którzy pracują w Pullman mogli pracować dla najlepszych korporacji. ” Wierzę, że odpowiednia edukacja i wpływ piękna oraz harmonijnego otoczenia wpływa na dobre samopoczucie robotników.”

Ale, za to piękno przyjdzie im zapłacić straszliwą cenę.

http://nowy-porzadek-swiata.blogspot.com/2013/05/zabojstwo-biedoty-sposobem-na.html?m=1

Inżynieria społeczna.

„Miasto było opłacalne tylko i wyłącznie dla inwestorów,” wyjaśnia Baxter . „Pracownicy mieli mieć lepsze warunki życia i pracy niż w typowych osiedlach miejskich. A pomysł [Pullman City], że można stworzyć wizjonerską społeczność, gdzie każdy, może być zadowolony z pełnionej przez siebie roli nie mógł się udać poprzez zastosowanie manipulacji, wyzysku i nacisku społecznego opartego na zasadzie kast. ”

Każdy miał swoje miejsce w nowym mieście Pullmana, i nikt nie mógł odejścia z tego miejsca. Nikt też nie mógł obejść surowych zasady określonych przez planistów.

„Wizji miasta Pullmana zawiera kilka bardzo nowatorskich elementów inżynierii społecznej” mówi Baxter.

ut10

„Kim jesteś w systemie fabrycznym określa rodzaj domu, w którym żyjesz i mieszkasz. Liczebność społeczności była określona na podstawie planu pracy, dzięki temu miejsca pracy położone były blisko miejsca noclegu.” (Co oznacza ,że urodziłeś się aby być trybem w fabryce , ludzką maszyną wykorzystywaną do granic wydajności … A wydajność człowieka przestała być efektywna już w 1970 roku wraz z pojawieniem się epoki maszyn i robotów …http://ligaswiatowa.hvs.pl/ujawniamy-tajny-raport-bilderbergow/ )

http://ligaswiata.pinger.pl/m/13168847

Menedżerowie Pullmana mieszkali w domach jednorodzinnych. Biali pracownicy Pullmana mieszkali w schludnych kamienicach. Pracownicy nie mogli posiadać swoich domów ,mogli je tylko wynająć (przypomina to coś tobie?).

Pomimo faktu, że Pullman był jednym z największych pracodawców w kraju, w mieście nie było Afroamerykanów.

Niektórym białym robotnikom pozwolono czasem spać poza granicami miasta. Sam George Pullman nie żył oczywiście w tej społeczności, lecz miał posiadłość w Chicago.

ut9

W oczach Pullmana, wszystko wydawało się być jak w najlepszym porządku, kapitalistyczny eksperyment rozwijał się wedle jego zamysłu przynosząc krocie jemu i jego inwestorom. Ale wytrzymałość pracowników fabryk była na wyczerpaniu.

Problem?! Rozwiązaniem jest technologia rozpijania !

George Pullman nie był tak jak dzisiejsi przywódcy zwolennikiem prohibicji. Miasto miało tylko jeden kościół, który mógł być wynajęty przez zgromadzenie każdej religii w mieście, ale okazały się to niewystarczające dla społeczności, składającej się z osób wielu wyznań.

Miasto posiadało własną bibliotekę, ale znowu, choć na pozór wyglądało to wspaniałe nie spełniało swojej roli w tak dużej wielojęzycznej społeczności. Tylko kilku pracowników mogło sobie pozwolić na odpłatne członkostwo biblioteczne (100 dolarów).

ut8

Żaden pracownik nie śmiał powiedzieć nic negatywnego o układzie, właścicielu czy dyrektorach poszczególnych firm . Oprócz posiadania wszystkiego w mieście, Pullman zatrudniał szpiegów, żeby obserwować mieszkańców miasta.
(Czy jest to wam obce?! Czy kiedykolwiek byliście wolni czy tylko byliście skłaniani do posłuszeństwa i nałogów ?!)

Pullman zabronił także picia alkoholu w mieście, choć było jedno miejsce, w którym serwowano alkohol , był to ekskluzywny Hotel Florence (nazwa pochodzi od imienia córki Pullmana), na ,którego nie było stać przeciętnego pracownika… (Oczywiście był to element inżynierii i manipulacji , niszczony i krzywdzony człowiek upatruje wolność w nałogach traktując niedostępne tabu jako element wolności…)

http://ligaswiatowa.hvs.pl/klamstwo-pseudo-wolnosci-wirus-zniewolenie-uzaleznienie-alkoholowe/

Miasto posiadało także centrum handlowe (znane jako Arcade). Ceny były tak zawyżone w stosunku do wynagrodzenia pracowników, iż większość z nich przymierało głodem, popadając w nielegalny alkoholizm …

ut7

Ale bez wątpienia Arcade wyglądało imponująco na papierze i na fotografiach (skąd to znasz?). Kompleks miał także teatr na 1000 widzów, salon fryzjerski, gabinet lekarski, urząd pocztowy i bank, wraz z licznymi drogimi sklepami i restauracjami. (Znacie to – propaganda sukcesu dla wybranych)

Ale co się dzieje, kiedy zabiera się wolność osobistą pracownika i manipulacja przeradza się w absurd ?Co się stanie jeśli ludzi wykryją kto pociąga za sznurki?

ut6

Klasę robotniczą Pullman stanowili w dużej mierze imigranci z europejskich krajów, osoby wykształcone pochodzące z tradycyjnych wspólnot narodowych, chcących powielić ten sposób życia w Pullman.

„Więc jak zapanować nad opcjami narodowymi ? Należy rozdzielić i podzielić ich w jak najmniejsze skłócone z sobą grupy, doprowadzić do stanu w, którym grupy składają się z przedstawicieli wrogich sobie narodów i społeczności … Nawet jeśli chcesz zrobić zakupy nie możesz porozumieć się w swoim rodzimym języku … Zsumuj to wszystko ,a będziesz kontrolować nienawidząca się wewnętrznie populacje ..” (Znacie to katolicy , muzułmanie, narodowcy, lewacy i prawicowcy ?…)

http://ligaswiata.pinger.pl/m/13237439

ut4

Wieża babel to łatwy do osiągnięcia stan wzajemnej nienawiści rasowej, kulturowej , językowej , poglądowej, religijnej i ideowej … Tak działa Twoje państwo !

Obecnie klasy społeczne, robotnicze, społeczności miejskie organizowane są tak samo jak na początku 20. wieku.

Społeczności organizowane są wzdłuż linii etnicznych i religijnych wszystko to istnieje dzięki eksperymentowi ograniczeń Pullmana. Zobacz, czym więcej mówi się o szkodliwości nałogów ma to odwrotny skutek ponieważ kojarzysz poprzez wychowanie , media, kulturę społeczna ,że nałóg jest formą wolności, którą chcą Ci zabrać … To jest forma programowanej inżynierii Twoimi zachowaniami…

http://ligaswiata.hvs.pl/rzad-globalny/

ut3

Przynajmniej jest czysto.

Eksperyment Pullmana mógł pochwalić się niższą śmiertelnością w mieście niż średnia krajowa i średnia światowa . Zwracano uwagę na instalacje sanitarną.

Ale, czystość nie była tania. Jasno to wskazuje, że większość śmiertelnych wirusów powstaje w krajach o słabych warunkach sanitarnych, co wykorzystuje się w kreowaniu polityki depopulacji poprzez wodę i chemię oraz usługi para medyczne i sztuczne formy profilaktyki … Popatrz na biedę i sam oddaj się w ręce eksperymentatorów i speców od kastracji …

ut2

Sprytne prawda. Wystarczy rozpowszechnić idee strachu aby ta przenosiła się jak choroba … Znacie opinie lekarzy o farmaceutów na temat higieny i profilaktyki … ?! Tak?! To poważnie zastanówcie się nad kreowanymi przez nich opiniami …

Pullman było doskonałym przykładem czystości, takim najwspanialszym, wzorcowo wyszorowanym kiblem. I tylko to wczoraj i dzisiaj mają do zaoferowania państwa ustrojowe.

Nie zastanawiasz się, dlaczego na tych zdjęciach prawie w ogóle nie widać ludzi ? Ależ to proste Pullman zakazał zgromadzeń publicznych . Może to było malownicze, jeziora i piękne parki. Ale to malowanie trawy na zielono… Znacie i to ?

W 1885 roku po wizycie w Pullman, ekonomista i autor Richard Ely wyraźnie starał się być dyplomatyczny w krytyce eksperymentu uber-kapitalistycznego. Ale nie przebierał w słowach opisując straszne i nie demokratyczne elementy tej całej utopijnej konfiguracji:

„Patrząc na to wszystko nasuwa się tylko jeden słuszny wniosek, że idea Pullman jest nie-amerykańska. Jest życzliwy, chce nowej odmiany feudalizmu, który pragnie szczęścia ludzi, ale w taki sposób, jak powinien zadowolić władze.”

ut1

Amerykańska feudalizm, zawali się pod ciężarem swojego pierwszego poważnego testu, dziesięć lat później.

Panika w Pullman

W 1893 roku gospodarka amerykańska doprowadzona została do paniki finansowej. Chaos spłodził chaos, ponieważ banki nie mogły już ukryć ,że amerykański system gospodarczy był domem zbudowanym na piasku. Tak rozpoczął się najgorszy kryzys ekonomiczny.

Po krachu w 1893 roku, Pullman zwolnił dużą liczbę pracowników w Chicago. Osobom mieszkających w mieście Pullman, obniżył płace. Jednej rzeczy, której nie ciął były czynsze.

W rzeczywistości, niektórym pracownikom czynsze często potrącał automatycznie z ich pensji, później okazało się, że jego pracownicy po otrzymaniu pensji i opłacie czynszu mieli jeszcze dług u Pullmana . (Znają to dzisiejsi pracownicy !!)

Tylko lokalny proboszcz poinformował robotników o krachu finansowym w 1893 roku.

ut5

Uposażenie

Jeden człowiek zarabia dwa centy po opłaceniu czynszu … kolejny zobaczył, że na drugi dzień po wypłacie zostało mu siedem centów. To był wrzesień ’93 roku. Ten mężczyzna pracował jako wykwalifikowany mechanik przez dziesięć godzin dziennie przez dwanaście dni non stop i zarobił 9,07 dolarów … czynsz wyniósł 9,00 dolarów. Siedem centów zarobku !.

Sytuacja była wyraźnie „niezrównoważona”. Pomimo faktu, że firma Pullmana była warta około 62.000.000 dolarów w 1893 roku , George Pullman uparcie obniżał dochody swoich pracowników. Jego chciwość ostatecznie doprowadziła miasto do zguby.

Ubolewania nad sytuacją finansową pracowników w Pullman inspirowane były bajkami, które zna każdy wyborca utrzymujący na swych barkach ciężar państwa i pensje hierarchii.

Wszystko zaczęło się od tych wzniosłych celów, od teorii społecznych. Racjonalny kapitalizm zwycięży, komentatorzy zapewniali każdego dnia czytelników gazet.
(Przecież znacie tą walkę o demokrację, co prawda zmienili nazwę ale formy wyzysku i represji pozostały …)

„Tutaj, rzeczywiście, wydaje się, że istnieje raj …”, pisał jeden z pisarzy, który odwiedził Pullman w 1882 roku w The Railway Age Monthly.

„Jeśli tutaj nie istnieją idealne warunki do zdrowego trybu pracy i wzajemnie korzystnych relacji między korporacjami, które dostarczają kapitał i prace, i tymi, którzy szukają zatrudnienia , to takie warunki pracy nie istnieją nigdzie indziej…” (Znacie te gazetowe bajki pochlebców nagradzane pensjami i nagrodami dla rozwoju demokracji lub (i) socjalizmu ??)

„Kapitał nie będzie inwestowany z sentymentu, ani ze względów sentymentalnych dla klas pracujących”, sam pisarz był tego zdania.

„Ale było to kiedyś udowodnione, że przedsiębiorstwa tego typu są bezpieczne i opłacalne , i już niedługo zobaczymy wielkie korporacje produkcyjne opracowane na wzór idei Pullmana. Oto nowa era kapitalizmu.” (Nazywa się ona wyzysk hierarchiczny … Przy udziale pieniądza fiducjarnego…)

Przykładów niepowodzeń aroganckich biznesmenów, którzy wierzyli, że znaleźli utopijną odpowiedź Ameryki na problemy rynku pracy było wiele. Jednak dzięki psychologii wiedzieli oni ,że zewnętrzny strach jest motywatorem działań ludzi ,które można wykorzystać … I wykorzystują po dzień dzisiejszy …

Ta kapitalistyczna utopia miała być zbudowana na plecach ludzi…

Strajk

Oficjalnie przystąpienie do związku zawodowego było niezgodne z prawem w mieście Pullman. Ale to nie powstrzymało robotników, którzy mieli dość swojego stanu i wyzysku.

W 1893 roku Spółka Pullmana miała ok. 14.000 pracowników. Samo Miasto Pullman miał około 12.600 mieszkańców.

W dniu 11 maja 1894, około 4000 pracowników utopijnej społeczności rozpoczęło strajk wymierzony w amerykańską kolej (ARU).

W następnych tygodniach do strajku przyłączyło się około 250.000 innych robotników na terenie całych stanów zjednoczonych. Strajk spowodował m.inzatrzymanie pracy w firmach Pullmana.

Eugene V. Debs, a następnie szef ARU zamówili u Pullmana samochody, którymi mogliby uciec. Pullman zatrudnił więc nielicznych łamistrajków .

Ale wielu, zwłaszcza mieszkających w Pullman, uważało, że nie ma już nic do stracenia. Ich wynagrodzenia były pochłaniane przez najem i nie mogli sobie pozwolić na wyżywienie swoich rodziny. Nie trwało to długo, rząd federalny wkroczył wysyłając na strajkujących wojsko. (Chyba to znacie …)

W dniu 03 lipca 1894 roku prezydent Cleveland wysłał żołnierzy do Chicago i Pullman. W ciągu trzech dni zamieszki rozprzestrzeniają się po Chicago, setki wagonów zostaje splądrowanych i podpalonych.

Spokojne do tej pory działanie strajkujących zamieniło się w brutalny szał… (To pewnie też znacie – nazywa się to brakiem koordynacji działań połączonych ze strachem i agresją…)

„Miasto Pullman zostało zbudowane i uruchomione w latach 1880/81 ,a pierwszy strajk wybucha już w 1882 roku i po nim było wiele strajków tłumionych zapewnieniami i obietnicami…”

Aż dwie trzecie przewozów kolejowych w kraju zostało dotknięte strajkiem z 1894 roku. Poczta przestała być dostarczana.

Eugene V. Debs rzeczywiście uciekł z Pullman i ostatecznie spędził wiele lat w więzieniu za spisek utrudniający działanie poczty i odmowę stłumienia strajku. (jak widać zawsze znajdzie się kozioł ofiarny spoza kluczowych elit…)

Debs po wyjściu z więzienia stał się socjalistą i wielbicielem Karol Marks, jak widać system resocjalizacji masońskiej działał idealnie.

Utopijny eksperyment kapitalistyczny Pullmana był przecież socjalistycznym modelem pracy (znanym i w demokracji). Pomimo to po latach Pullman stanie się jednym z najbardziej znanych działaczy pracy w Ameryce.

” Utopia zawsze opiera się na wyzysku, ludzi chcących pracować ,bo ludzie Ci niewiedzieli i nie wiedzą, że pieniądz nie służy kreacji miejsc pracy ,jest tylko iluzją tworzącą dobrobyt dla tych, którzy ten pieniądz produkują i pomnażają go poprzez niewolniczą prace i lichwę . ”

Ten eksperyment nie był jedynym:

Upton Sinclair Helicon Home Colony w New Jersey powstało w pierwszej dekadzie 20 wieku czy Franka Lloyd Wright Broadacre City Plan, który wszedł w życie w 1930 roku… To tylko dwa z setek przykładów eksperymentów przeprowadzonych na żywym organizmie w epoce rewolucji przemysłowej …

Wiesz obywatelu nieważne czy jest socjalizm , kapitalizm , liberalizm czy technokracja … Wszystkie te systemy to utopie oparte na wyzysku kastowym, i to wtłaczam wam do głów od 15 lat… Te utopie to hierarchiczne dyktatury niszczące i kontrolujące waszą wolność przez nałogi i religie, zakazy i podatki ,strach i podział …

Dopóki płacisz jakiekolwiek pieniądze za swój dom, a podatki nie służą Tobie lecz wynagrodzeniom urzędników, będziesz tylko niewolnikiem utopii, nazywanej demokracją…

Ponad tuzin osób zginęło w kolejnych bitwach robotników z wojskiem w 1894 roku. Na początku sierpnia, pracownicy, którzy nie mogli sobie pozwolić na utratę zarobków wrócili do pracy, a liderzy strajku trafili do więzienia, żołnierze nie wykazywali żadnych oznak słabości, strajk Pullmana zawalił się.

Wielu strajkujących robotników, należących do związków zawodowych zostało wyrzuconych z miasta. Nie zmieniono stawek płacowych, nie obniżono stawek czynszu …

Pomimo ze straty w Chicago sięgały 1 mln dolarów , Pullman zostało prawie w ogóle nie tknięte pożarami …

Strajk został brutalnie i skutecznie zgnieciony na terenie całego kraju, prezydent Cleveland zlecił zbadanie przyczyn masowego strajku.

Raport końcowy (ponad 1000 stron), wykazał , że George Pullman i jego utopijny Eksperyment stał się przyczyną rozpalenia ognia pod rosnącym w siłę amerykańskim ruchem robotniczym.

„Cechy estetyczne eksperymentu są dobre dla turystów, ale mają niewielką wartość dla niszczonych pracowników, zwłaszcza, gdy brakuje im chleba …”

Śmierć i upadek miasta – firmy.

Sąd ostatecznie orzekł , że eksperyment Pullmana musi się zakończyć. Miasto było sprzedawane kawałek po kawałku i w ciągu następnej dekady, stało się przedmieściem Chicago .

Jednak eksperyment udał się i został powili wprowadzany na masową skalę do korporacji całego świata…

George Pullman zmarł 19 października 1897. Cała jego rodzina martwiła się , że tak znienawidzonego człowieka ,jego pracownicy mogą wykopać.

Aby upewnić się, że nikt nie zbezcześcić jego szczątków , Pullman został pochowany znacznie głębiej niż zwykle, a jego grób został pokryty grubą warstwą betonu z wtopionymi podkładami kolejowymi. Pogrzeb podobno trwał dwa dni.

Na wieść o opracowanych procedurach pochówku, dziennikarz Ambrose Bierce napisał :” oczywiste jest , że rodzina chce upewnić się, że skurwiel nie zamierza wstać i wrócić…”

Należy zrozumieć ,że system inżynierii kapitalistycznej Pullmana funkcjonuje do dziś ponieważ nawet w czasie strajku przynosił on dochód inwestorom… Utopia jest wciąż żywa i doskonalona przez komunistów, faszystów i fanatyków religijnych …

Jak długo Ty czytelniku chcesz żyć w tej utopii? Czy wiesz ,że w Polsce masoni także przeprowadzali taki eksperyment :http://newspaper.hvs.pl/rzeczypospolita-sztabinska-droga-do-judepolonii/

Źrodła : Building the Workingman’s Paradise: The Design of American Company Towns by Margaret Crawford (1995); The Company Town by Hardy Green (2010); On Pullman, Illinois by Duane Doty; The Paradox of Capitalist Utopia: Visionary Ideals and Lived Experience in the Pullman Community 1880-1900 by Jane Eva Baxter; Pullman, Illinois: Changes in community planning from the 1880s to the 1990s by Ted Newcomen (1998); The Infamous Pullman Strike As Revealed by the Robert Todd Lincoln Collection by John R. Chapin (1981); The Pullman Strike of 1894: A Crippling Blow to Organized Labor by Viveca W.S. Morris (2011)

Wojciech dydymus Dydymski
Liga Świata

Reklamy